Laseroterapia MiS
Laserová liečba využíva svetlo na podporu a urýchlenie prirodzeného procesu hojenia. Svetelný lúč sa pohybuje po koži, a svetelná energia tak preniká do tkaniva, kde integruje s rozličnými molekulami, čo má za následok rôzne biologické účinky. Tieto účinky závisia od vlastnosti laserového zdroja, parametrov liečby (vlnovej dĺžky, výkonu, režimu emisie, frekvencie a šírky impulzu, ak sa používa pulzný laser, trvania liečby atď.) a vlastnosti tkaniva, a poskytujú želané výsledky laserovej liečby.
Laserová liečba je neinvazívna a bezbolestná a môže sa používať denne pri všetkých patologických stavoch,pri ktorých je prítomna bolesť, zápal, opuch, rany a vredy.
V súčasnosti možno vďaka laserovej liečbe MLS® spojiť protizápalový účinok s analgetickým účinkom, a dosiahnuť tak maximálny prínos liečby.
Indikácie
- akútne i chronické poranenia mäkkých tkanív (šliach, svalov) ale i kĺbov
- podporenie lokálnej cievnej funkcie a redukcia zápalu, edému a symptómov bolesti
- naštartovanie a urýchlenie procesu hojenia a obnovy tkanív
- pooperačné stavy svalov a šliach
- reumatické a degeneratívne ochorenia
- natrhnutie a preťaženie svalu
- zápal mazového vačku kĺbového puzdra
- psoriáza a akné
- bolesti chrbta
- uvoľneniu svalov
- reguluje zápalové procesy
- remodelácia extracelulárnej matrix
- vyvoláva myogenézu, teda rekonštrukciu poškodených svalových vlákien
- reguluje tvorbu štrukturálnych proteínov svalov, ako je aktin a tropomyozin, ktoré sú dôležite pre sťahovanie svalov
- zvyšuje hladinu proteínov galektinu-3 a HNRNP K, ktoré môžu vyvolávať angiogenézu a regeneráciu nervových vlákien, čo je dôležite pre funkciu neurónov a regeneráciu lymfatických a krvných ciev
- stimuluje funkciu endotelu
- skracuje čas reabsorpcie opuchu
- zabraňuje tvorbe viditeľných jaziev
Analgetický účinok laseroterapie MiS
Laseroterapia MiS je efektívna metóda, ktorá poskytuje výrazný analgetický účinok prostredníctvom viacerých mechanizmov:
Zníženie hladiny zápalového prvku: Laserové svetlo preniká do tkanív, kde zmierňuje zápalovú reakciu tým, že znižuje hladinu zápalových cytokínov a mediátorov, čím prispieva k úľave od bolesti.
Zníženie opuchu: Laseroterapia podporuje mikrocirkuláciu, čo vedie k efektívnejšiemu odstraňovaniu tekutín a toxínov z postihnutých oblastí. Tým sa znižuje opuch a tlak na nervové zakončenia, čo prispieva k úľave od bolesti.
Zníženie svalových kŕčov: Pri použití laserovej terapie sa dosahuje relaxácia svalov a znižovanie svalového napätia. To napomáha zníženiu kŕčov, ktoré často sprevádzajú bolesti.
„Vyplavenie“ algogénnej látky: Laseroterapia podporuje procesy, ktoré napomáhajú odplavovaniu látok spôsobujúcich bolesť (algogénnych látok) z miesta zápalu, čím znižuje pocit bolesti.
Zvýšená syntéza endorfínu: Pod vplyvom laserového svetla dochádza k stimulácii tvorby endorfínov, prirodzených telových analgetík, ktoré pomáhajú zmierňovať pocit bolesti a zlepšovať celkový pocit pohody.
Regulácia vedenia bolestivých podnetov: Laserové ošetrenie ovplyvňuje nervové vedenie tým, že mení prenos bolestivých impulzov, čo vedie k redukcii vnímania bolesti.
Protizápalový a protiopuchový účinok laseroterapie MiS
Laseroterapia MiS ponúka významné protizápalové a protiopuchové účinky, ktoré sa dosahujú prostredníctvom nasledujúcich mechanizmov:
Vazodilatácia a regulácia priepustnosti lymfatických a kapilárnych ciev: Laserové svetlo spôsobuje rozšírenie krvných ciev (vazodilatáciu), čo zlepšuje prietok krvi a odtok lymfy. Zároveň reguluje priepustnosť stien ciev, čo prispieva k efektívnejšiemu odstráneniu zápalových produktov a prebytočnej tekutiny z tkanív, čím sa znižuje opuch.
Inhibícia tvorby prozápalových molekúl: Laseroterapia inhibuje tvorbu a aktivitu prozápalových molekúl, ako sú cytokíny a enzýmy, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v zápalovom procese. Znížením hladiny týchto molekúl sa zmierňuje zápalová odpoveď, čo vedie k redukcii opuchu a bolesti.
„Vyplavenie“ prozápalových molekúl: Pod vplyvom laserovej terapie dochádza k urýchleniu procesov, ktoré napomáhajú odplavovaniu prozápalových molekúl z postihnutej oblasti. To prispieva k rýchlejšiemu ústupu zápalu a opuchu, čím sa zlepšuje celkový stav pacienta a podporuje regenerácia tkanív.
Podpora obnovy buniek a tkanív: Laserové ošetrenie stimuluje regeneráciu buniek a tkanív prostredníctvom zvýšenej produkcie ATP (adenozíntrifosfátu), čo je hlavný zdroj energie pre bunky. Zlepšená bunková funkcia podporuje rýchlejšie hojenie poškodených tkanív a zmiernenie zápalových prejavov.
Biostimulačný účinok laseroterapie MiS
Laseroterapia MiS prináša výrazné biostimulačné účinky, ktoré podporujú regeneráciu a hojenie tkanív prostredníctvom nasledujúcich mechanizmov:
Zvýšený prísun živín, kyslíka a rastových faktorov vďaka vazodilatácii: Laserové ošetrenie rozširuje krvné cievy, čo zlepšuje prietok krvi a zásobovanie tkanív dôležitými živinami, kyslíkom a rastovými faktormi. Tieto zložky sú nevyhnutné pre efektívnu obnovu a rast buniek.
Aktivácia bunkových funkcií: Laserové svetlo zvyšuje bunkovú aktivitu tým, že stimuluje mitochondrie k vyššej produkcii ATP, čo je hlavný zdroj energie pre bunky. Tento proces podporuje lepšiu funkčnosť a regeneráciu buniek.
Obnova a regulácia energetického metabolizmu bunky: Laseroterapia optimalizuje energetický metabolizmus buniek tým, že zlepšuje produkciu a využitie ATP, čím zvyšuje energetickú efektivitu buniek a podporuje ich zotavenie.
Regulácia proliferácie a diferenciácie buniek (napr. regenerácie nervov): Laserové svetlo podporuje proliferáciu (delenie) a diferenciáciu (špecializáciu) buniek, čo je kľúčové pre regeneráciu poškodených tkanív, vrátane nervových vlákien a iných špecializovaných buniek.
Vyvolanie obnovy svalových vlákien a poškodených nervových zakončení: Laserová terapia stimuluje procesy obnovy svalových vlákien a regeneráciu poškodených nervových zakončení, čo napomáha k rýchlejšiemu zotaveniu svalov a nervového systému.
Regulácia syntézy a organizácie proteínov matrix: Laserové svetlo ovplyvňuje syntézu a správne usporiadanie proteínov extracelulárnej matrix (mimo bunkového prostredia), čo podporuje štrukturálnu integritu a funkčnosť tkanív.
Regulácia tvorby a organizácie jaziev: Laseroterapia prispieva k tvorbe menej výrazných a funkčne priaznivejších jaziev tým, že ovplyvňuje procesy hojenia, čím znižuje riziko tvorby nadmerne jazvového tkaniva a podporuje jeho optimálnu organizáciu.